Philippe-Chatrier Court 11:00 AM Start 1.
Women’s Singles – Round 2
Vitalia Diatchenko (RUS) vs. Maria Sharapova (RUS)[2]
Men’s Singles – Round 2
Kei Nishikori (JPN)[5] vs. Thomaz Bellucci (BRA)
Men’s Singles – Round 2
Gael Monfils (FRA)[13] vs. Diego Schwartzman (ARG)
Women’s Singles – Round 2
Carla Suarez Navarro (ESP)[8] vs. Virginie Razzano (FRA)
Suzanne-Lenglen Court 11:00 AM Start
1. Women’s Singles – Round 2
Samantha Stosur (AUS)[26] vs. Amandine Hesse (FRA)
Men’s Singles – Round 2
Marcel Granollers (ESP) vs. Roger Federer (SUI)[2]
Women’s Singles – Round 2
Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs. Simona Halep (ROU)[3]
Men’s Singles – Round 2
Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[14] vs. Dudi Sela (ISR)
Court 1 11:00 AM Start 1. Men’s Singles – Round 2
Martin Klizan (SVK) vs. Gilles Simon (FRA)[12]
Women’s Singles – Round 2
Alize Cornet (FRA)[29] vs. Alexandra Dulgheru (ROU)
Men’s Singles – Round 2
Radek Stepanek (CZE) vs. Tomas Berdych (CZE)[4]
Women’s Singles – Round 2
Ana Ivanovic (SRB)[7] vs. Misaki Doi (JPN)
Court 2 11:00 AM Start 1. Men’s Singles – Round 2
Stan Wawrinka (SUI)[8] vs. Dusan Lajovic (SRB)
Men’s Singles – Round 2
Ernests Gulbis (LAT)[24] vs. Nicolas Mahut (FRA)
Women’s Singles – Round 2
Garbine Muguruza (ESP)[21] vs. Camila Giorgi (ITA)
Women’s Singles – Round 2
Teliana Pereira (BRA) vs. Ekaterina Makarova (RUS)[9]
Court 3 11:00 AM Start 1. Women’s Singles – Round 2
Daria Gavrilova (AUS) vs. Sabine Lisicki (GER)[20]
Men’s Singles – Round 2
Dominic Thiem (AUT) vs. Pablo Cuevas (URU)[21]
Women’s Singles – Round 2
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Angelique Kerber (GER)[11]
Men’s Singles – Round 2
Pablo Andujar (ESP) vs. Philipp Kohlschreiber (GER)[22]
Court 4 11:00 AM Start 1. Women’s Doubles – Round 1
Zarina Diyas (KAZ) Yi-Fan Xu (CHN) vs. Nadiia Kichenok (UKR) Raluca Olaru (ROU)
Women’s Doubles – Round 1
Denisa Allertova (CZE) Petra Cetkovska (CZE) vs. Kimiko Date-Krumm (JPN) Francesca Schiavone (ITA)
Women’s Doubles – Round 1
Monica Puig (PUR) Shelby Rogers (USA) vs. Belinda Bencic (SUI) Katerina Siniakova (CZE)
Women’s Doubles – Round 1
Kiki Bertens (NED) Johanna Larsson (SWE) vs. Lyudmyla Kichenok (UKR) Olga Savchuk (UKR)
Court 5 11:00 AM Start 1. Women’s Singles – Round 2
Annika Beck (GER) vs. Paula Kania (POL)
Men’s Singles – Round 2
Juan Monaco (ARG) vs. Teymuraz Gabashvili (RUS)
Women’s Singles – Round 2
Bojana Jovanovski (SRB) vs. Donna Vekic (CRO)
Women’s Singles – Round 2
Polona Hercog (SLO) vs. Elena Vesnina (RUS)
Court 6 11:00 AM Start 1. Men’s Singles – Round 2
Benjamin Becker (GER) vs. Fernando Verdasco (ESP)[32]
Women’s Singles – Round 2
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Elina Svitolina (UKR)[19]
Women’s Singles – Round 2
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Flavia Pennetta (ITA)[28]
Women’s Doubles – Round 1
Varvara Lepchenko (USA) Saisai Zheng (CHN) vs. Christina McHale (USA) Kurumi Nara (JPN)
Court 7 11:00 AM Start
Women’s Singles – Round 2
Lucie Safarova (CZE)[13] vs. Kurumi Nara (JPN)
Men’s Singles – Round 2
Marcos Baghdatis (CYP) vs. Damir Dzumhur (BIH)
Men’s Singles – Round 2
Fabio Fognini (ITA)[28] vs. Benoit Paire (FRA)
Men’s Doubles – Round 1
Bob Bryan (USA)[1] Mike Bryan (USA)[1] vs. Raven Klaasen (RSA) Yen-Hsun Lu (TPE)
Court 8 11:00 AM Start
Mixed Doubles – Round 1
Jie Zheng (CHN) Henri Kontinen (FIN) vs. Clothilde De Bernardi (FRA) Maxime Hamou (FRA)
Men’s Doubles – Round 1
Jean-Julien Rojer (NED)[5] Horia Tecau (ROU)[5] vs. Rameez Junaid (AUS) Adil Shamasdin (CAN)
Women’s Doubles – Round 1
Klara Koukalova (CZE) Tereza Smitkova (CZE) vs. Daria Gavrilova (AUS) Carina Witthoeft (GER)
Mixed Doubles – Round 1
Stephanie Foretz (FRA) Edouard Roger-Vasselin (FRA) vs. Katarina Srebotnik (SLO) Horia Tecau (ROU)
Men’s Doubles – Round 1
Jan-Lennard Struff (GER) Dominic Thiem (AUT) vs. Pablo Carreno Busta (ESP)Daniel Gimeno-Traver (ESP)
Court 9 11:00 AM Start
Women’s Doubles – Round 1
Anastasia Rodionova (AUS)[15] Arina Rodionova (AUS)[15] vs. Darija Jurak (CRO) Alison Riske (USA)
Men’s Doubles – Round 1
Daniel Nestor (CAN)[10] Leander Paes (IND)[10] vs. James Duckworth (AUS) Chris Guccione (AUS)
Women’s Doubles – Round 1
Oksana Kalashnikova (GEO) Tsvetana Pironkova (BUL) vs. Daniela Hantuchova (SVK) Samantha Stosur (AUS)
Men’s Doubles – Round 1
Jamie Murray (GBR)[11] John Peers (AUS)[11] vs. Thomaz Bellucci (BRA) Joao Sousa (POR)
Court 10 11:00 AM Start
Women’s Doubles – Round 1
Michaella Krajicek (NED)[13] Barbora Strycova (CZE)[13] vs. Julie Coin (FRA)Pauline Parmentier (FRA)
Women’s Doubles – Round 1
Petra Martic (CRO) Coco Vandeweghe (USA) vs. Anna-Lena Groenefeld (GER) Alexandra Panova (RUS)
Men’s Doubles – Round 1
Florian Mayer (GER) Frank Moser (GER) vs. Gilles Muller (LUX) Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
Men’s Doubles – Round 1
Alexander Peya (AUT)[8] Bruno Soares (BRA)[8] vs. Andreas Seppi (ITA) Sergiy Stakhovsky (UKR)
Men’s Doubles – Round 1
Eric Butorac (USA) Sam Groth (AUS) vs. Andre Begemann (GER) Julian Knowle (AUT)
Court 11 11:00 AM Start
Men’s Doubles – Round 1
Filip Krajinovic (SRB) Viktor Troicki (SRB) vs. Rohan Bopanna (IND)[9] Florin Mergea (ROU)[9]
Men’s Doubles – Round 1
Frantisek Cermak (CZE) Jiri Vesely (CZE) vs. Aljaz Bedene (GBR) Albert Ramos-Vinolas (ESP)
Men’s Doubles – Round 1
Carlos Berlocq (ARG) Leonardo Mayer (ARG) vs. Jerzy Janowicz (POL) Jarkko Nieminen (FIN)
Men’s Doubles – Round 1
Santiago Gonzalez (MEX) Miguel Angel Reyes-Varela (MEX) vs. Maximo Gonzalez (ARG) Andre Sa (BRA)
Women’s Doubles – Round 1
Hao-Ching Chan (TPE) A. Medina Garrigues (ESP) vs. Aleksandra Krunic (SRB) Lesia Tsurenko (UKR)
Court 14 11:00 AM
Women’s Doubles – Round 1
Alize Lim (FRA) Laura Thorpe (FRA) vs. Karin Knapp (ITA)[14] Roberta Vinci (ITA)[14]
Men’s Doubles – Round 1
Jeremy Chardy (FRA) Lukasz Kubot (POL) vs. Juan Sebastian Cabal (COL)[16] Robert Farah (COL)[16]
Women’s Doubles – Round 1
Lara Arruabarrena (ESP) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Manon Arcangioli (FRA) Chloe Paquet (FRA)
Men’s Doubles – Round 1
Victor Estrella Burgos (DOM) Joao Souza (BRA) vs. Vasek Pospisil (CAN)[2] Jack Sock (USA)[2]
Mixed Doubles – Round 1
Raquel Kops-Jones (USA) Robert Farah (COL) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) Ivo Karlovic (CRO)
Court 16 11:00 AM Start
Men’s Doubles – Round 1
Florent Serra (FRA) Maxime Teixeira (FRA) vs. Austin Krajicek (USA) Donald Young (USA)
Women’s Doubles – Round 1
Timea Bacsinszky (SUI) Chia-Jung Chuang (TPE) vs. Monica Niculescu (ROU) Arantxa Parra Santonja (ESP) Women’s Doubles Women’s Doubles – Round 1
Marina Erakovic (NZL) Heather Watson (GBR) vs. Timea Babos (HUN)[3] Kristina Mladenovic (FRA)[3]
Women’s Doubles – Round 1
Andrea Hlavackova (CZE)[9] Lucie Hradecka (CZE)[9] vs. Vera Dushevina (RUS) Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)
Court 17 11:00 AM
Men’s Singles – Round 2
Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. Steve Johnson (USA)
Women’s Doubles – Round 1
Martina Hingis (SUI)[1] Sania Mirza (IND)[1] vs. Julia Goerges (GER) Barbora Krejcikova (CZE)
Men’s Singles – Round 2
Roberto Bautista Agut (ESP)[19] vs. Lukas Rosol (CZE)